اولین کنگره بین ­المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران

اولین کنگره بین¬المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران

تنها 2.8% از کل آب موجود در زمین از آب های شیرین بوده و مابقی 97.2% آن آب شور و تقریبا غیرقابل استفاده است.

از میان این 2.8% نیز بیشتر از 77% به صورت یخچالهای طبیعی هستند و تنها کمتراز 23% از منابع آب شیرین جهان بصورت آبهای زیرزمینی، دریاچه های آب شیرین و رودخانه ها، برای انسانها قابل استفاده اند.

قضیه زمانی بغرنج تر می شود که بدانیم این 006% از کل آب کره زمین که برای انسانها قابل استحصال و استفاده است نیز بصورت کاملا نامتوازن و غیریکنواخت در سطح زمین و میان ساکنین این کره خاکی پخش شده و کشور ما سهم بسیار اندکی از این منابع را در اختیار دارد.

این آمار تکان دهنده به اضافه این موضوع که کشور ما جز اقلیم های گرم و خشک محسوب شده و متوسط بارندگی در آن حدود یک سوم میانگین جهانی است اهمیت حفظ و مدیریت منابع موجود آب در کشور را به روشنی نمایان میسازد و این مهم، نیازمند تعامل، همفکری و تبادل نظر تمام متخصصین علوم مرتبط در کشور و استفاده درست از تجربیات و دستاوردهای متخصصین بین المللی است.

در همین راستا اولین کنگره بین المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران با موضوع (( مدیریت پایدار، نوآورانه و سازگار با تغییر اقلیم آب در کشاورزی)) با محوریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه، به میزبانی دانشگاه ارومیه و در پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه واقع در پردیس شهر برگزار خواهد شد.

در این کنگره ، در مجموع 280 مقاله داخلی و خارجی در چهار محور اصلی

  1. مدیریت، بهره ­برداری و نگه­داری از شبکه­ های آبیاری و زهکشی
  2. کشاورزی پایدار- سازگاری کشاورزی با تغییرات اقلیمی
  3. رقابت در تقاضای آب
  4. آبیاری و زهکشی
ادامه مطلب  کارگاه آموزشی نسل جدید ماشین های آبیاری قرقره ای به همراه بوم

در چشم انداز به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که از میان آنها 210 مقاله مورد پذیرش قرار گرفته­ است. در این کنگره علاوه بر پژوهشگران و اساتید کشورمان، محققانی از کشورهای ترکیه، استرالیا،  پاکستان، هلند و آمریکا نیز حضور خواهند داشت.

سخنرانی ها : 

طبق اعلام دکتر مجید منتصری دبیر علمی اولین کنگره بین­ المللی و چهارمین کنگری ملی آبیاری و زهکشی ایران، علاوه بر ارائه مقالات داخلی و خارجی به صورت پوستر و شفاهی و بحث و تبادل نظر در مورد یافته های پژوهشگران، سخنرانی چند تن از معاونین وزارت جهاد کشاورزی و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز از جمله برنامه ­های این کنگره می­باشد.

نشست های تخصصی : 

برگزاری چند نشست تخصصی با محوریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه از دیگر برنامه ­های این کنگره می­باشد که از میان این نشست­ها میتوان به نشست تدوین برنامه اقدام مشترک، برای خود اتکایی محصولات کشاورزی و پایداری منابع آب با کمک شورای عالی آب به مدیریت دکتر مهدی ضرغامی مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، نشست بررسی دستاوردها و چالش­های طرح کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه، نشست چالش­ها و راهبردهای رفع پارادایم توسعه ناپایدار در جنوب دریاچه ارومیه به مدیریت مهندسین مشاور یکم و نشست کارگروه­ها و اقدامات دستگاه­ها و زیر بخش­های تابعه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و نتایج آن به مدیریت معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد.

طراح گستر آب آرا حامی پژوهش دانشگاهی :

شرکت طراح گستر آب­ آرا نیز با توجه به سیاست گسترش ارتباط با جامعه دانشگاهی و رویکرد حمایتی خود از ترویج علم در صنعت آبیاری کشور، در اولین کنگره بین­ المللی آبیاری و زهکشی ایران نقشی فعال خواهد داشت.

ادامه مطلب  افتتاحیه کنگره بین المللی آبیاری و زهکشی ایران

این شرکت علاوه بر اینکه به عنوان حامی مالی در کنگره حضور داشته و به پوشش رسانه­ای این کنگره خواهد پرداخت، با ارائه دو مقاله­ توسط هسته علمی-پژوهشی شرکت، بخشی از یافته ­های علمی خود را برای بحث و تبادل نظر در این کنگره ارائه خواهد نمود. در مقاله اول دکتر رضا دلیر حسن­ نیا و مهندس فرزین محمدی (مدیر عامل طراح گستر آب آرا) یافته ­های خود را با عنوان (( بررسی آزمایشگاهی و شبیه سازی عددی اثرات بکارگیری آب آبیاری با سطوح شوری مختلف بر ستون¬های خاک غیر اشباع )) و به زبان انگلیسی به سمع و نظر مخاطبان خواهند رساند و مهندس حامد فتحی­ پور  در مقاله دیگری با عنوان (( بررسی اثر تغییر اقلیم بر روی ورودی سد مهاباد با استفاده از ریزمقیاس نمایی آماری LARS-WG و شبکه های عصبی مصنوعی )) نتایج تحقیقات خود در این زمینه را ارائه خواهد نمود.

شرکت طراح گستر آب ­آرا (Tarah Gostar Ab Ara) ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی دست­اندرکاران اولین کنگره بین­المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران، آرزومند است این گرد همایی و تبادل نظر متخصصان، محققان، اساتید و مسئولین ذیربط صنعت آبیاری کشورمان منجر به مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده و این نگین زیبای آذربایجان را از خطر خشک شدن نجات دهد.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست