نوار تیپ یا نوار آبیاری قطره ای چیست و چه کاربردی دارد؟ | دریافت قیمت و خرید انواع نوار تیپ

تیپ یا نوار آبیاری قطره‌ای ، نواری با دیواره نازک است که برای آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود . تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و به صورت تقریبا مسطح و بسیار نرم انعطاف پذیرند که هنگام ورود آب به آن پر می شود و قطره های آب از طریق درپیرهای تعبیه شده بر روی تیپ خارج می شود و پس از پایان آبیاری، تیپ دوباره به صورت مسطح در می آید.

ضخامت دیواره نوار تیپ بسیار نازک است و فاصله بین قطره چکان ها در نوار آبیاری مختلف است . از تیپ های ضخیم تر معمولا برای آبیاری زیر سطحی گیاهان مختلف استفاده می شود. نوار تیپ ها انواع مختلفی دارند بنابراین قیمت آنها براساس مشخصات فنی (ضخامت – اندازه ) وکیفیت تولید ارائه می شود.

معرفی سیستم آبیاری تیپ

سيستم آبیاری تیپ ، متشكل از ايستگاه پمپاژ، لوله هاي اصلي و فرعي، شيرفلكه ها، اتصاالت و نوارهاي آبياري تيپ است. برای آبدهی مناسب و یکنواخت لوله های تیپ، فشار کاری معمول برای کارکرد این سیستم 1 بار است كه توسط ایستگاه پمپاژ تامین میگردد.

ايستگاه پمپاژ علاوه بر تامين و تنظيم فشار لازم براي گردش آب در سطح مزرعه و خروج يكنواخت آب از روزنه هاي لوله تيپ، وظيفه جلوگيري از ورود ذرات ریز و معلق آب به سيستم آبياري را بر عهده دارد. اين كار از طريق نصب فيلترهاي مختلف در اين ايستگاه انجام ميشود.

انتخاب فيلتراسيون مناسب براي هر مزرعه بر اساس كيفيت آب آبياري و توسط طراح سيستم آبياري انجام ميشود. حذف ذرات ریز و معلق آب توسط فیلترها برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها و ایجاد یکنواختی در خروج آب و بالا بردن عمر مفید نوارهای آبیاری تیپ ضروري است. همچنين در صورت نصب تانک کود و تجهیزات کوددهی در ایستگاه پمپاژ، عملیات کوددهی مزرعه نیز میتواند توسط لوله های تیپ انجام گیرد .

قطر لوله هاي اصلي و فرعي نيز وابسته به مساحت قطعه تحت آبياري و دبي عبوري از آنها است كه در زمان طراحي سيستم، توسط طراح مربوطه تعيين ميشوند. اين لوله ها ً عمدتا از پلی اتیلن ویا لی فلت با قطرهاي مورد نیازميباشند .

مزایای استفاده از نوار تیپ

 • صرفه جویی در مصرف آب وافزایش سطح زیر کشت
 • نصب آسان و سریع و حمل و نقل راحت نوار تیپ (سبکی وزن)
 • قابلیت نصب بر روی خاک ، زیر خاک و یا حتی معلق
 • جلوگیری از چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی بدلیل جنس آن
 • استفاده آسان در زمین هایی با شکل نامنظم
 • کم شدن فرسایش خاک
 • کاهش رشد علف های هرز
 • یکنواختی توزیع آب
 • نیاز به فشار کمتر نسبت به سایر روشها

محدودیت های استفاده از نوار تیپ

 • استفاده از فیلتر به جهت جلوگیری از گرفتگی درزها وقطره چکان ها
 • جلوگیری از زاویه دار شدن نوار
 • جلوگیری از نصب در شیب های بالای 2 درصد
 • نیاز به هزینه های اولیه راه اندازی
 • رعایت روشهای نصب با توجه به شرایط محیطی(باد شدید- بارش برف وتگرگ واحتمال یخبندان)

اتصالات نوار تیپ:

نوار تیپ را می توان به وسیله اتصالات متنوعی به شبکه آبیاری وصل کرد از جمله این روشها، اتصالات تیپ به لوله 16 – اتصالات تیپ به لی فلت- اتصالات تیپ به تیپ می باشد. برای نصب واتصال نوار تیپ هیچ واشر یا ماده شیمیایی لازم نیست. این موضوع باعث اتصال آسان وسریع در نصب وراه اندازی می شود.

کاربردهای نوار تیپ:

خوشبختانه نوارهای آبیاری تیپ برای انواع کشت های متراکم وردیفی مورد استفاده قرار می گیرد در کشاورزی برای آبیاری گیاهان ردیفی (مانند گل کلم، کاهو، فلفل، پنبه…) و نیز گیاهان زراعی (گندم، ذرت، حبوبات…) وسیله پخش آب به اندازه کافی نزدیک گیاه نصب می‌شود تا آب از طریق نفوذ عمقی در خاک به محدوده ریشه گیاه برسد.

در سیستم آبیاری نوار تیپ، آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین داده می‌شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود. این روش در گلخانه ها نیز قابل استفاده می باشد.

انواع نوار تیپ:

نوارهای آبیاری برای روش های مختلف (سطحی و زیرسطحی) و گیاهان مختلف، با تنوع بسیار زیادی از نظر ضخامت و فاصله بین قطره چکان ها یا درزها تولید می شوند. اما پرمصرف ترین نوع آنها نوار آبیاری با ضخامت ۱75 و 200میکرون با فواصل آبدهی ۱۰، ۲۰ و ۳۰ سانتی متر می باشد.

معمولاً نوارهای آبیاری از نوع درزدار و پلاک دار می باشند. نوار تیپ پلاک‌دار دارای قطره‌چکان است و در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی متر دارای پلاک (قطره چکان) می باشند . آبدهی پلاک ها2/1-6/1-2 لیتر بر ساعت بوده وضخامت نوارهای آبیاری پلاک دار از 150 تا 200 میکرون وفشار کارکرد 8/0 تا 1 بار می باشد .

اما نوار تیپ درزدار، قطره‌چکان ندارد و به جای آن مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب شده تا قطرات از طریق درزها خارج و به پای گیاه برسند که اصطلاحاً به درز از بغل معروف است.

نوار تیپ پلاک دار
نوار تیپ بغل دوخت

جدول مقایسه ای نوار تیپ درزدار با پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار نوار تیپ درزدار
خروج آب با یکنواختی 95 درصد خروج آب با یکنواختی 70تا 75 درصد
تنظیم مناسب فشار خروجی با توجه به تکنولوژی موجود تنظیم نامناسب فشار خروجی با توجه به شرایط تکنولوژی
یکنواختی پخش آب در پلاک اول وپلاک آخر در طول 120 الی 150 متر یکنواختی پخش آب در پلاک اول وپلاک آخر در طول 60 الی 70 متر
ضریب تغییرات فشار آب در طول مسیر 3 درصد است ضریب تغییرات فشار آب در طول مسیر 4 درصد است

خرید نوار تیپ از شرکت طراح گستر آب آرا :

شرکت طراح گستر آب آرا با تکیه بر تجربه سال ها حضور موفق در زمینه تولید و تامین تجهیزات آبیاری، با کیفیت ترین محصولات تولیدی کشور را به شما معرفی و عرضه نموده تا بتوانید با بررسی و مقایسه قیمت محصولات مختلف داخلی و خارجی و مشاوره رایگان با مهندسین شرکت با شماره تلفن 04133292121 تماس و اقلام مورد نظرتان را با آسان ترین روش سفارش و تهیه فرمایند.

فهرست