شیر آلات پلیمری
شیرآلات پلیمری تولیدی طراح گستر آب آرا

مزایا و معایب استفاده از شیرآلات پلیمری | فروش انواع شیر توپی و شیر کشویی

برای قطع و وصل مسیر جریان سیال در شبکه های لوله کشی، چند نوع شیر وجود دارد که شیرآلات فلزی و شیرآلات پلیمری متداولترین آنها می باشند. سالاهای طولانی شیرآلات فلزی به دلیل استحکام و دوام نسبی خود مورد استفاده قرار گرفته اند ولی در سالهای اخیر و با پیشرفت روز افزون صنعت پلیمر، شیرآلات پلیمری به سرعت جایگزین شیرآلات فلزی شده اند.

چرا در سال های اخیر شیرآلات پلیمری جایگزین شیرآلات فلزی شده اند؟  چون شیرآلات پلیمری بسیار ارزانتر هستند، در مقابل خوردگی مقاومند و به دلیل سبکتر بودن حمل و نصب آنها بسیار آسانتر از شیرآلات فلزی است. همچنین شیرآلات پلیمری تقریبا فاقد هزینه نگهداری و تعمیر هستند و عمرشان نیز از شیرآلات فلزی بالاتر است.

مزایای شیرهای پلیمری :

  1. قیمت مناسب
  2. مقاومت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی
  3. حمل و نقل آسانتر به دلیل وزن کمتر
  4. کاهش تعداد اتصالات مصرفی
  5. عمر بالاتر
  6. هزینه نصب پایین تر

خوب ممکنه براتون سوال پیش اومده باشه که باوجود این همه مزیت بینظیر که برای شیرآلات پلیمری گفته شد چرا هنوز هم شیرآلات فلزی مورد استفاده قرار میگیرند و منسوخ نشده اند ؟

پاسخ ساده ست. در بعضی صنایع و شبکه های لوله کشی به دلیل شرایط خاص دمایی، فشار و … نمیتوان از شیرآلات و اتصالات پلیمری استفاده کرد و حتما باید از شیرآلات فلزی استفاده کرد.

در چه شرایطی می توان شیرآلات پلیمری را جایگزین شیرآلات فلزی کرد؟

قبل از اینکه در شبکه لوله کشی خود شیرآلات فلزی را با شیرآلات فلزی جایگزین کنید  موارد زیر را به دقت بررسی کنید :

1- شیر مورد نظر در معرض چه دمایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

هرچند بعضی از انواع شیرآلات پلیمری نیز مقاومت بسیار بالایی در مقابل گرما دارند ولی در شرایط دمایی بالا معمولا شیرآلات فلزی به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل گرما دارند انتخاب میشوند. پس اگر برای دماهای بالا شیر پلیمری انتخاب میکنید مطمئن شوید که جنس پلیمر مورد استفاده مناسب دمای مورد نظر باشد.

2- توانایی مقاومت در برابر پدیده ضربه قوچ:

پدیده ضربه قوچ به هنگام بسته شدن ناگهانی مسیر جریان سیال رخ میدهد و میتواند خسارات فراوانی به تجهیزات موجود در سیستم لوله کشی از جمله شیرها، اتصالات و سنسورهای اندازه گیری وارد کند. اطمینان حاصل کنید که شیر پلیمری انتخابی توسط شما در بلند مدت تحمل ضربات ناشی از این پدیده را خواهد داشت.

3-مقاومت شیمیایی:

هرچند اکثر پلیمرهای تولید شده امروزی در برابر مواد شیمیایی کاملا مقاوم میباشند ولی در انتخاب شیرپلیمری مدنظر باید توجه داشته باشید که آیا پلیمر انتخابی شما میتواند در برابر ویژگیهای شیمیایی سیال مورد نظر مقاومت کافی داشتع باشد یا به مرور زمان خورده شده و از بین می رود؟

4-فشار بیرونی روی اجزای پلیمری شبکه لوله کشی:

بزرگترین دلیل عدم موفقیت در جایگزینی لوله ها، اتصالات و شیرآلات فلزی با مشابه های پلیمری شان، عدم توجه به موضوع فشار بیرونی می باشد.  برای استفاده از شیرآلات پلیمری باید کاملا مطمئن شوید که هیچ فشار بیرونی ای نه در زمان نصب و راه اندازی و نه پس از بهره برداری روی هیچ یک از اجزای پلیمری شبکه لوله کشی نباشد.

فروش شیرآلات پلیمری:

شرکت طراح گستر آب آرا با تکیه بر 25 سال سابقه حضور در بازار فروش تجهیزات سیستم های آبیاری تحت فشار،  بهترین برندهای شیرآلات پلیمری را در بستری آنلاین به شما معرفی و عرضه نموده تا بتوانید با بررسی و مقایسه قیمت محصولات مختلف و مشاهده نظرات خریداران قبلی، شیر پلیمری مورد نظرتان را با آسان ترین روش سفارش داده و در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید.

فهرست