اتصالات پلی اتیلن  چیست ؟  | کاربرد و قیمت انواع اتصالات پلی اتیلن

اتصالات-پلی-اتیلن
اتصالات-پلی-اتیلن

اتصالات پلی اتیلن به تجهیزاتی اطلاق می‌شود که در خطوط لوله کشی و تاسیسات در صنایع مختلف به منظور تغییر زاویه مسیر جریان سیال، تغییر قطر خط لوله کشی، تغییر در میزان دبی جریان و اتصال لوله‌ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از دلایل رواج استفاده از محصولات پلی اتیلنی قابلیت اتصال سریع و آسان آنها است.

این نوع تجهیزات، جزع لاینفک خطوط لوله کشی هستند و به نوعی می‌توان گفت دوام و پایداری شبکه‌های لوله به استحکام اتصالات پلی اتیلن بستگی دارد.

از زمانی که لوله های پلی اتیلنی به بازار معرفی شدند و مزیت‌های کاربردی آن‌ها بیش از پیش برای مصرف کنندگان مشخص شد، محبوبیت انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن نیز روز به روز نزد مردم بیشتر شد تا جایی که امروزه از این تجهیزات پلیمری در بیش از 90% شبکه‌های لوله کشی شهری و روستایی، صنایع و … استفاده می‌شود.

اتصالات پلی اتیلن نیز مانند لوله پلی اتیلن از مواد اولیه پلی اتیلن PE80 و PE100 با زاویه‌ وسایز های مختلف  تولید وعرضه می شوند.

اتصالات پلی اتیلن مطابق با سری استانداردهای DIN16963 تولید میگردد.

همانطور که متوجه شدید اتصالات پلی اتیلن انواع مختلفی دارند بنابراین قیمت آنها براساس کاربرد و مشخصات فنی ( نوع – سایز وفشار کاری)  وکیفیت تولید ارائه می شود.

محصولات-اتصالات-فاضلابی
محصولات-اتصالات-جوشی
محصولات-اتصالات-پیچی
محصولات-اتصالات-الکتروفیوژن

مزیت های اتصالات پلی اتیلن

به دلیل اینکه اتصالات پلی اتیلن در نقاط مختلف یک شبکه لوله کشی نصب می‌شوند و با دانستن اینکه شرایط کاری مانند دما و فشار در طول یک خط لوله به طور مداوم در حال تغییر است، این اتصالات باید به قدری مقاوم باشند تا بتوانند در برابر هرگونه تغییر یا تنش محیطی، پایداری خود را حفظ کنند.

از طرفی دیگر، علاوه بر فشار و دما سایر عوامل محیطی نظیر خطر خوردگی یا سایش و فرسودگی نیز ممکن است اتصالات را تهدید کنند، بنابراین لازم است اتصالات پلی اتیلن دارای امتیازات منحصر به فردی باشند؛ لذا مهم ترین مزیت کاربردی انواع اتصالات بشرح زیر می باشد.

  • مقاومت بالا در برابر فشار زیاد و ضربه
  • مقاومت در برابر تغییرات ناگهانی حجم سیال
  • مقاومت در برابر خوردگی و سایش
  • عدم رسوب گرفتگی در محل اتصالات
  • قابل استفاده در خطوط انتقال مواد شیمیایی
  • سهولت در نصب و راه اندازی
  • قیمت ارزان
  • وزن سبک وانعطاف پذیری بالا

انواع اتصالات پلی اتیلن:

اتصالات پیچی یا دنده‌ای یا رزوه‌ای :

مقاومت این اتصالات تا فشار 10 اتمسفر است و به دلیل قابلیت باز و بسته شدن می‌توانید چندین بار از آنها استفاده کنید. همچنین این نوع از اتصالات به صورت نر و ماده تولید می‌شوند که برای پروژه‌های انتقال آب و آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع این دسته می‌توان به: سه راه مساوی، سه راه نر، سه راه ماده، زانو مساوی، زانو نر، زانو ماده، رابط مساوی، رابط نر، رابط ماده، تبدیل، و درپوش انتهایی اشاره کرد.

اتصالات پیچی

اتصالات جوشی فشار قوی :

همانطور که از نامش مشخص است به وسیله جوش لب به لب به لوله پلی اتیلن متصل می‌شوند و در صنایع آب فاضلاب و آتنش‌نشانی کاربرد دارند.

اتصالات جوشی

اتصالات گازی (الکتروفیوژن) :

اتصالات الکتروفیوژن هم مانند  اتصالات جوشی از جوش دادن برای اتصال به لوله استفاده می‌شود با این تفاوت که در این نوع از جوش الکتریکی استفاده می‌شود که دقت و مقاومت بیشتری دارد و در صنایع پتروشیمی، نفت و گازرسانی کاربرد دارد.

اتصالات فیوژن

اتصالات فاضلابی :

 این اتصالات برای متصل کردن و تغییر مسیر لوله‌های فاضلابی در ساختمان‌ها به کار می‌روند و از جوش لب به لب برای این منظور استفاده می‌شود.

اتصالات فاضلابی

اتصالات آبیاری قطره ای

این دسته از اتصالات لوله پلی اتیلن بیشتر بر روی لوله 16 میلیمتر نصب می‌شوند و با هدف تنظیم میزان رسیدن مقدار آب به محصولات کشاورزی در آبیاری قطره‌ای و بارانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع این اتصالات می‌توان به رابط 16، دریپر، بابلر، آبپاش، شیر انشعاب، سه راه 16، سر شلنگ، زانو 16، فیلتر دیسکی و توری، شیر خودکار، شیر توپی اشاره کرد.

blank

اتصالات فلنجی :

در این روش لوله‌ها با صفحه‌های گرد فولادی به نام فلنچ، که قابلیت پیچ و مهره شدن دارند به هم متصل می‌شوند. این نوع از اتصالات به دلیل مقاومت بالا بیشتر در صنعت گاز استفاده می‌شوند.

اتصالات فلنج دار
کمربند پلی اتیلن : 

برای انشعاب گیری از لوله‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمربند پلی اتیلن

خرید اتصالات پلی اتیلن از شرکت طراح گستر آب آرا:

شرکت طراح گستر آب آرا با تکیه بر تجربه سال ها حضور موفق در زمینه تولید و تامین تجهیزات شبکه های آبرسانی، با کیفیت ترین محصولات تولیدی کشور را  به شما معرفی و عرضه نموده تا بتوانید با بررسی و مقایسه قیمت محصولات مختلف داخلی و خارجی و مشاوره رایگان با مهندسین شرکت با شماره تلفن 04133292121 تماس واقلام مورد نظرتان را با آسان ترین روش سفارش و تهیه فرمایند.

فهرست