روش های آبیاری انگور

آشنایی باغداران و صاحبان تاکستان با روش های آبیاری انگور ، برنامه ریزی و چگونگی آبیاری آن بسیار حائز اهمیت است، زیرا آبیاری صحیح ضمن صرفه جویی در منابع آبی محدود، موجب افزایش کیفیت محصول و بازدهی می گردد.

درخت انگور درختی است که به طوری نسبی به کم ابی مقاومت خوبی داشته و به همین دلیل در مناطق کم اب نیز کشت می شود. با این حال کاشت آن در مناطق پر اب موجب رشد بهتر گیاه و افزایش تولید و بالا رفتن کیفیت محصول انگور می شود.

روش های آبیاری انگور

◾️نحوه ی ابیاری انگور

اولین نکته ای که در باغات انگور باید مورد توجه قرار گیرد این است که باغ در زمینی با خاک سبک و درصد شن بالا احداث شود زیرا،این خاک است که جریان آب را عبور می دهد و به ریشه ها می رساند و اگر خاک سنگین و با درصد رس بالا باشد نیاز به آبیاری عمیق دارند وبا ابیاری عمیق خاک های سنگین آب بیشتری رو در خود نگه داشته و زمینه را برای بسیاری از آفت ها فراهم می کند.

در مقابل خاک های سبک تر با آبیاری سطحی سیراب می شوند، نیاز به آب فراوان ندارند، آب رو در خودشون نگه نمی دارند و آفت نمی زنند. همچنین ریشه به راحتی در خاک حرکت کرده و عماق زمین می رود.

حال اگر باغی با خاک سبک دارید ابیاری باید سطحی و در فاصله ی زمانی کمتر انجام شود ولی در خاک های سنگین آبیاری باید عمقی و در دفعات کمتر انجام شود.

بعد از احداث باغ باید میزان بارندگی سالانه و منابع تامین آب را مورد بررسی قرار گیرند. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی ارقام نسبت به آبیاری مقاومت خوب و برخی دیگر حساسیت شدید دارند به همین منظور روش آبیاری باید با نوع نژاد ارقام تناسب داشته باشد.

◾️عوامل موثر در ابیاری انگور

مقدار آبیاری و فاصله زمانی بین آبیاری‌ها به نوع خاک ، آب و هوای منطقه و عمق ریشه درخت انگور بستگی دارد. زمان بندی مناسب آبیاری درخت انگور نقش مهمی در تولید بهترین محصول ممکن را دارد.

درخت انگور زمانی که در فصل بهار شروع به شکوفه دادن می کند و تا وقتی که میوه دادن را آغاز کند یکی از بحرانی ترین دوره ها را سپری می کند که باید با کمبود آب مواجه نشود زیرا کیفیت محصول کاهش پیدا می کند‌.

اگر خاک انگور و ریشه ها دچار کم ابی شوند و دوباره آبیاری انجام شود، احتمال ترک خوردن میوه ها وجود دارد. بنابراین مقدار رطوبت خاک باید در حد متعادلی نگه داشته شود.

همچنین آبیاری انگور به آب و هوای منطقه و فصل سال نیز بستگی دارد. معمولا در فصل تابستان و آب و هوا های گرم و خشک و زمانی که باد زیاد می وزد ؛انگور به اب بیشتری نیاز دارد و در فصل های خنک و مناطق پر آب و مرطوب و ساحلی نیاز به آبیاری کمتری دارند.

باغداران عزیز اگر شاخه‌ها و برگ‌های درخت انگور سرعت رشد بالا و سرعت تولید میوه کمی داشت، باید آبیاری درخت انگور را کم کرد تا درخت رشد شاخه‌ها و برگ‌ها را کمتر کند و میوه‌ها برسد.

همچنین درختان انگور جوان‌تر تا وقتی که ریشه قوی ندارند به آبیاری بیشتری نیاز دارند.

آبیاری سنتی در تاکستان

◾️میزان ابیاری انگور

آبیاری نهال انگور دراولین فصل رشد هفته ای یک بار باید به طور مرتب ابیاری شوند. تا نهال رشد کند. زمانی که درخت به رشد کافی رسید در فصل‌های متعادل سال ابیاری هر چند هفته یکبار(۱۵_۲۰ روز) ضروری است.

ادامه مطلب  تصفیه فاضلاب چیست ؟

برای درختان انگوری که بالغ شده اند در فصولی که باران کم می‌بارد یا اصلاً نمی‌بارد باید حداقل هفته ای یک بار آبیاری شوند ولی هنگامی که درخت شروع به میوه دادن کرد، آبیاری درخت انگور باید مقداری کم شود تا میوه‌ها برسند.

بعد از برداشت محصول آبیاری باید به آرامی (و نه به یکباره) کاهش داده شود ؛ زیرا درخت انگور پس از این زمان به طور طبیعی به خواب می رود و برگ های خود را می ریزد. پس از ریزش برگ ها، می توان آبیاری نهال انگور را تا بهار قطع کرد.

البته ابیاری یخ اب زمستانه نیز یک بار انجام می گیرد.

در بهمن ماه که چند روز متوالی دما(شب و روز) به زیر صفر می رسد یخ آب زمستانه انجام می شود. با انجام این آبیاری سطح زمین دچار یخ زدگی شده و با کاهش تنفس سبب از بین رفتن آفاتی که درفضای خاک درحال زمستان گذرانی هستند می شود. همچنین موجب کاهش هزینه های مصرف سموم شیمیایی جهت مبارزه با آفات و تولید محصولات سالم می شود.

شایان ذکر است آبیاری نهال باید تا 30 سانتی متری عمق خاک را مرطوب کند. و برای درختان تاک بالغ عمــق 1 تــا 1.5 متــری باید مرطوب شود.

◾️نشانه های ابیاری بیش از حد

باید به این نکته نیز توجه کرد که آبیاری زیاد درخت انگور نیز باعث آسیب به ریشه و خراب شدن ریشه وچندین بیماری قارچی در درخت می شود.

از نشانه های مهم آبیاری بیش از حد درخت انگور، زرد شدن برگ ها یا قهوه ای شدن نوک برگ ها قهوه ای می باشد،  علاوه بر این، اگر خاک همیشه مرطوب باشد، می تواند برای درخت انگور مضر باشد.

‏خاک های سنگین بدون زهکشی و خـاک هـای قلیایـی همـراه بـا نمـک فـراوان برای درخت انگور مناسب نیستند.


‏ اگر خاک باغ انگور شما به مدت زیادی مرطوب می ماند، دفعات آبیاری را کاهش داده و به جای هفته ای یک بار، هر 10 روز یکبار آبیاری نهال انگور را انجام دهید.

سیستم آبیاری در تاکستان

◾️آبیاری کمتر از حد

اگر رشد درخت انگور در طول سال متوقف شود ودیگر از ساقه، برگ جدیدی نروید نشان دهنده ی آن است که گیاه از کم آبی رنج می برد، همچنین تشنگی شدید درخت موجب تیره شدن رنگ سبز برگ ها و در حالت شدید خشک شدن نوک شاخه ها و پیچک هاریزش برگها و حتی میوه ها می شود.

در این شرایط باید میزان آبیاری را به آرامی افزایش داد تا زمانی که درخت شروع به رشد دوباره کند. مثلا در ابتدا سعی شود به جای هفته ای یک بار، هر ۵ روز یک بار آبیاری شود.

◾️مراحل بحرانی نیاز انگور به آب

۱- مرحله شکفتن و رشد جوانه ها

در این مرحله رشد رویشی بسیار شدید بوده و الگوی تاج بوته در تمام فصل رشد در این دوره تعیین می شود. همچنین، مرحله نمو گل آذین، تعداد گل ها و رشد حبه ها تحت تأثیر این مرحله قرار می گیرند.

۲- مرحله قبل از گلدهی و تشکیل میوه

گلدهی و تشکیل میوه از مهم ترین مراحل نمو مو هستند. تنش آبی در این مراحل موجب استقرار ضعیف میوه ها و کوچک ماندن حبه ها می گردد.

ادامه مطلب  برنامه ریزی آبیاری و مراحل آن

۳- بعد از لقاح و تشکیل میوه

بعد از گلدهی، تاج به سرعت فرم نهایی خود را پیدا خواهد کرد و با افزایش دما و کاهش رطوبت محیط میزان آب مصرفی تاکستان به شدت افزایش می یابد به همچنین رشد و گسترش شاخسارها و نمو اولیه حبه ها به شدت تحت تأثیر تنش آبی قرار می گیرد. بنابراین آبیاری در فاصله زمانی بین تشکیل میوه و شروع رنگ گیری اثر زیادی بر گسترش تاج و میزان محصول دارد.

۴-مرحله رنگ گیری تا برداشت

در طول رسیدن میوه ها مقاومت درخت در مقابل خشکی بالاست و در صورت تنش برگ ها پژمرده می شوند. برگ های پیرتر ریزش می کنند.

۵- مرحله پس از برداشت

پس از برداشت محصول خصوصا در نواحی گرم آبیاری ضروری می باشد. آبیاری در این مرحله اگرچه به مقدار کمتر صورت می گیرد ولی برای حداکثر تجمع کربوهیدرات ها ضروری است.

◾️کیفیت آب مورد نیاز انگور

انگور جزء درختان حساس به شوری است و نمک موجود در خاک و آب آبیاری بر کمیت و کیفیت محصول تأثیر می گذارد.و موجب کاهش میزان رشد و عملکرد گیاه می شود.

ترکیبات بر و نمک از اهمیت خاصی برخوردار هستنند. میزان مطلوب عنصر بر در آبیاری کمتر ۷۵/۰-۵/۰ میلی گرم در لیتر می باشد. آبیاری با آب دارای یون سدیم بیش از حد مجاز باعث شکسته شدن کلسیم و منیزیم و بروز کمبود بسیاری از عناصر غذایی در بوته می شود.

◾️روش های نوین آبیاری برای تاکستان ها

از قدیم الایام و حتی امروزه نیز آبیاری سنتی انگور ، به شکل حفر کانال در تاکستان ها به صورت گسترده ای استفاده میشود.

آبیاری به روش سنتی با وجود اینکه موجب سیر اب شدن کامل گیاه و تامین نیاز ابی آن می شود ولی در شرایط کنونی که بحران کم ابی از دغدغه های مهم بخش کشاورزی است دیگر توجیه ندارد و مقرون به صرفه نیست.

همچنین ابیاری سنتی نیازمند نیروی کار ،صرفه زمان و هزینه بالا می باشد. راحل این مشکل استفاده از روش های نوین آبیاری و جایگزینی آن با روش های سنتی است.

روش های نوین آبیاری موجب می شوند با کمترین میزان اب نیاز ابی درخت انگور تامین و محصولی با کیفیت و در حجم بالا تولید شود، علاوه بر این بسیاری از هزینه های جاری با روش های نوین ابیاری کاسته می شود.

این روش های شامل ابیاری قطره ای ، آبیاری بارانی، آبیاری زیر سطحی و … می باشند.

سیستم آبیاری قطره ای

◾️آبیاری قطره ای انگور

یکی از بهترین روش های ابیاری انگور ابیاری قطره ای است. آبیاری قطره‌ای نوعی آبیاری موضعی یا میکرو است که در آن، آب با فشار کم از روزنه یا قطره چکان به ریشه انگور می ریزد. از مزایای آبیاری قطره ای برای درختان انگور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استفاده ی بهینه از منابع آبی
 • کاهش فرسایش خاک
 • عدم نیاز به تراز بودن مزرعه و قابلیت اجرا در زمین‌های شیبدار
 • کاهش زمان آبیاری
 • کاهش رشد علف های هرز
 • کاهش تعداد نیروی انسانی وکاهش هزینه ی آبیاری
 • کاهش احتمال بیماری های قارچی به دلیل عدم خیس شدن شاخ و برگ انگور ها
 • امکان بکارگیری کود و سم همراه با آب
 • کاهش استفاده از کود
 • کاهش تبخیر آب
 • مناسب برای بیشتر خاکها
 •  کاهش زیان وارده به گیاه دراثرشوری
 • صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل فشار کم
 • امکان تنظیم مقدار آب دهی و زمان آبیاری
 • تهویه مناسب محیط ریشه شده و تامین رطوبت قابل استفاده در خاک

◾️آبیاری بارانی برای انگور

شبکه بارانی روشی برای آبیاری مزارع مانند بارش باران است. این شبکه یا سیستم آبیاری بارانی جریان آب مورد نیاز برای کشاورزی را از طریق مجموعه‌ای از لوله‌ها با استفاده از پمپاژ عبور می‌دهد. سپس این آب توسط آب‌پاش‌ها مانند قطرات ریز باران بر روی زمین می‌افتد.

ادامه مطلب  اصول آبیاری گوجه فرنگی

این روش ابیاری به دلیل خیس شدن شاخ برگ درختان انگور پیشنهاد نمیشود و علاوه بر اینکه موجب ایجاد بیماری های قارچی می شود ؛ باعث پلاسیدگی محصول انگور می گردد. هر چند در برخی از کشور ها استفاده از روش آبیاری بارانی با بهره مندی لوله های مخصوص ارتفاع بلند ، همراه با زمان بندی مشخص ساعت آبیاری مورد بهره برداری قرار گرفته است .

سیستم آبیاری زیر سطحی انگور

◾️آبیاری زیرسطحی برای انگور

آبیاری زیر سطحی نیز هم در نهال های جوان و هم در نهال هایی با ریشه های عمیق مورد استفاده قرار میگیرد . سیستم های مورد استفاده در این نوع آبیاری بسته به نوع خاک و سن گیاه انتخاب میشود . این روش بخصوص در مناطقی که با کمبود منابع شدید آبی روبرو هستند بسیار مفید می باشد چراکه هدر رفت انرژی در این روش به دلیل آبرسانی مستقیم به ریشه بسیار کم می باشد .

◾️تعذیه برنامه ریزی شده درخت انگور

علاوه بر آبیاری؛ تغذیه مرتب درخت با کود های مناسب در رشد درخت و افزایش کیفیت محصول فوق العاده تاثیر گذار است.

برای مثال درخت انگور بیشترین نیاز را به نیتروژن،پتاسیم، روی و بور دارد‌، در حالی که به آهن ،منیزیم و منگز نیاز متوسطی دارد و نیاز آن به دیگر املاح چون مس ،کلسیم،گوگرد و فسفر کمتر است. برای مشخص شدن نیاز گیاه به مواد معدنی حتما باید آزمایش خاک انجام گیرد. نوشتن برنامه ی تغذیه ای برای تاکستان ، پس از آزمایش خاک و توسط متخصص این امر باید صورت گیرد.

یکی از مهمترین موارد در کوددهی ، کنترل میزان کود و جلوگیری از هدررفت کود با استفاده از روش های آبیاری تحت فشار می باشد. با استفاده از روش آبیاری زیرسطحی و یا روش آبیاری قطره ای ، کوددهی هدفمندتر صورت گرفته و اتلاف کود در این روش به کمترین میزان خود خواهد رسید.

◾️نتیجه گیری

در حالت کلی میزان باردهی درخت انگور به آبیاری مناسب و به موقع ،هرس صحیح و به موقع ،نر یا ماده بودن درخت انگور بستگی دارد. در شرایط کنونی به دلیل کمبود منابع آبی؛ باغداران محترم با تغییر سیستم ابیاری تاکستان خود و استفاده از روش آبیاری قطره ای و یا زیرسطخی، می توانند ضمن صرفه جویی در مصرف اب میزان باردهی درختان خود را در حد قابل ملاحظه ای افزایش دهند و سلامت و عمر درختان خود را تضمین کنند.

در این راستا شرکت طراح گستر آب آرا با نزدیک به ۳ دهه فعالیت در حوزه ی طراحی و ساخت  سیستم های آبیاری تحت فشار موفق به تولید محصول با کیفیت ایرانی با بهترین مواد اولیه پتروشیمی شده است. شما باغداران محترم می توانید جهت مشاوره و سفارش کالا با مهندسان شرکت با شماره 04133292121 تماس حاصل فرمایید و اقلام ابیاری مورد نیاز خود را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت تهیه فرمایید.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست