کارگاه آموزشی نسل جدید ماشین های آبیاری قرقره ای به همراه بوم

برگزاری کارگاه آموزشی نسل جدید ماشین آبیاری قرقره ای با بوم در استان گلستان توسط طراح گستر آب آرا

مکان : گنبد کاووس، مزرعه آقای صادق نیازی
زمان : سه شنبه دهم دی ماه نود و هشت

کارگاه آموزشی ماشین آبیاری قرقره ای حامی

پس از عرضه و نمایش دستگاه آبیاری قرقره ای به همراه بوم در نمایشگاه کشاورزی گرگان و پس از آن نمایشگاه کشاورزی گنبد کاووس، برنامه بعدی شرکت طراح گستر آب آرا برگزاری کارگاه آموزش نصب و بهره برداری از نسل جدید ماشین های آبیاری قرقره ای در محل مزرعه و در حضور تعدادی از کشاورزان متقاضی و علاقه مند بود.

“ماشین آبیاری قرقره ای حامی”، از یک قسمت قرقره ای شکل و یک ارابه تشکیل شده؛ کشاورزان هم میتوانند با نصب گان (آبپاش تفنگی) بر روی ارابه و مانند سایر ماشین های آبیاری قرقره ای رایج در دنیا از دستگاه حامی استفاده کنند و هم می توانند با سر هم بندی و مونتاژ ساده چند سازه فلزی، از آبپاش های روش آبیاری سنتر پیوت و لینیر استفاده کرده و از تمام مزایای این روش های آبیاری بارانی نیز بهره مند گردند.

اهمیت این موضوع در مناطق بادخیز، که مشکل بادبردگی قطرات آب، از معضلات اصلی آبیاری آنها می باشد، بیشتر نمود پیدا میکند .

پیشنهاد این برنامه و تست عملکرد و تهیه مستندات از عملکرد دستگاه توسط مهندس کشاورز و در بازدید ایشان از ماشین آبیاری قرقره ای حامی در نمایشگاه گرگان صورت گرفت. این برنامه که با هماهنگی جهاد کشاورزی شهرستان گنبد کاووس برگزار شد با استقبال بی نظیر کشاورزان منطقه و پیمانکاران مواجه شد.

ادامه مطلب  افتتاحیه کنگره بین المللی آبیاری و زهکشی ایران

توانایی کارکرد با 30 الی 40 درصد فشار کمتر آب از مهمترین ویژگی های نسل جدید دستگاه آبیاری قرقره ای می باشد .

نصب و راه اندازی دستگاه:

یکی از اهداف این کارگاه آموزش چگونگی نصب و حمل ماشین قرقره ای به همراه بوم در مزرعه بود. یکی از مزایای ماشین آبیاری قرقره ای قابلیت بهره برداری آسان کل سیستم است.

به طوری که یک نفر کشاورز با یک دستگاه تراکتور میتواند دستگاه و بوم را از محل نگهداری آن ( انبار،پارکینگ و…) به محل مزرعه منتقل کرده و در عرض نیم ساعت سازه های بوم را به هم متصل کرده و آبیاری را شروع کند. مزیت مهم دیگر دستگاه قابلیت جابجایی آسان آن است. به طوری که یک کشاورز میتواند در یک روز از یک ماشین آبیاری قرقره ای برای آبیاری چند مزرعه متفاوت و پراکنده استفاده نماید.

شروع عملکرد و تست آبیاری:

از دیگر مزایای مهم این نسل از ماشین های آبیاری قرقره ای، نسبت به مدلهای مشابه با گان، کارکرد دستگاه با 30 الی 40 درصد فشار آب کمتر است.

شروع به کار دستگاه آبیاری قرقره ای طراح گستر آب آرا

اگر دستگاه قرقره ای با گان برای انجام عملیات آبیاری به حداقل فشار شش الی هفت بار نیاز داشته باشد ماشین قرقره ای با بوم با حداقل فشار چهار و نیم بار هم به دقت وظیفه آبیاری را انجام می دهد.

متاسفانه در این کارگاه آموزشی به دلیل سایز بزرگ ماشین آبیاری قرقره ای ، حداقل فشار 4/5 برای دستگاه از طریق پمپ موجود در مزرعه تامین نشد ولی دستگاه با فشار 3/5 بار نیز به درستی عملیات آبیاری را به انجام رساند که این موضوع تحسین مهندسین و متخصصین حاضر در کارگاه آموزشی را در پی داشت.

ماشین آبیاری قرقره ای به همراه بوم در عرض پنج ساعت،1/3هکتار، از زمینهای گندم این مزرعه را آبیاری کرد.

گزارش صدا و سیمای استان گلستان:

صدا و سیمای استان گلستان نیز با حضور در محل مزرعه به تهیه گزارش از عملکرد ماشین آبیاری قرقره ای حامی و مصاحبه با کشاورزان و مسئولین پرداخت.

ادامه مطلب  پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی و دامداری ازمیر - ترکیه

در این گزارش مهندس غلامعلی نورا، مدیر جهاد کشاورزی گنبد ضمن بازدید و بررسی عملکرد ماشین آبیاری قرقره ای، با توجه به کمبود بارندگی نسبت به خشکسالی پاییز امسال در منطقه کشاورزان را به استفاده هر چه بیشتر از سیستم های آبیاری نوین تشویق کرد.

غلامعلی نورا ماشین آبیاری قرقره ای

ایشان از همت سازندگان دستگاه برای بومی سازی این صنعت تقدیر نموده و از زحمات کشاورز محترم آقای صادق نیازی جهت برگزاری این کارگاه آموزشی تشکر نمودند.

در ادامه آقای صادق نیازی به عنوان کشاورز پیشرو در منطقه گنبد کاووس از تجربه شش ساله خود در زمینه استفاده از ماشین های آبیاری قرقره ای با سایر کشاورزان و مسئولین صحبت کردند.

به گفته این کشاورز با همان مقدار آبی که در آبیاری به روش سنتی پاسخگوی دو هکتار از اراضی ایشان بوده با استفاده از ماشین آبیاری قرقره ای بیش از شش هکتار از اراضی را آبیاری کرده و با افزایش یک تا دو تنی برداشت محصول در هر هکتار، طی دو فصل زراعی بازگشت سرمایه خرید دستگاه صورت پذیرفته است.

پس از سخنان قابل تامل آقای نیازی در رابطه با صرفه جویی در مصرف آب و افزایش بهره وری صورت گرفته در مزرعه ایشان، آقای دکتر هنر عضو هیئت علمی دانشگاه و مدیر کارگروه آبیاری تحت فشار شرکت طراح گستر آب آرا از مزایای رقابتی دستگاه نسبت به تولیدات مشابه خارجی و تغییرات صورت گرفته در دستگاه برای سازگاری هرچه بیشتر با شرایط اقلیمی و زمینهای زراعی کشورمان سخن گفتند.

آموزش استفاده از ماشین آبیاری قرقره ای در استان گلستان

فیلم عملکرد دستگاه و خلاصه ای از این کلاس آموزشی

در انتهای این پست، فیلم این کارگاه آموزشی که توسط طراح گستر آب آرا تهیه شده است را در اختیار کاربران گرامی قرار می دهیم.

ادامه مطلب  اولین کنگره بین ­المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست